Od 1 lutego 2023 r. ruszyły przewozy w bezpośredniej relacji Pruszcz Gdański – Steblewo przez Będzieszyn, Różyny, Ulkowy, Pszczółki, Krzywe Koło, Suchy Dąb i Koźliny.

Nowa linia komunikacyjna połączy przystanki na terenie miasta Pruszcz Gd., gminy Pruszcz Gd., gminy Pszczółki oraz gminy Suchy Dąb. Kursowanie autobusu na tej trasie przewidziano we wszystkie dni powszednie tj. od poniedziałku do piątku – także w czasie ferii, wakacji i dni wolnych od nauki. Kursy realizowane będą przez jeden niskopodłogowy autobus z możliwością przewozu wózka dziecięcego lub inwalidzkiego bez konieczności składania na czas transportu, bez stopni poprzecznych w drzwiach i przejściu co jest także udogodnieniem przy wsiadaniu i wysiadaniu dla osób starszych i o ograniczonej mobilności ruchowej.

Obowiązuje podstawowa taryfa opłat za przejazd wg cennika PKS Gdańsk, a w wybranych relacjach przejazdu przewidziano upusty cenowe. Zwolnione z opłat są wyłącznie dzieci do lat 3.

Linia funkcjonować będzie przede wszystkim w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przewozowego umożliwiając dojazd do miejsc pracy. Założeniem rozkładu jazdy było zapewnienie obsługi pierwszej zmiany pracowników w zakładach w Pruszczu Gdańskim, a także w centrum logistycznym w Będzieszynie tj. przystanek (pętla) „Będzieszyn, Panattoni” – dojazd przed godziną szóstą rano oraz powroty po godzinie 14.

Jest to linia komunikacyjna, która po raz pierwszy bezpośrednio i bez konieczności przesiadek połączy miejscowości zlokalizowane na terenie gminy Suchy Dąb z Pszczółkami. Warto zaznaczyć, że w Pszczółkach istnieje możliwość przesiadek m. innymi na bardzo często kursujące pociągi regionalne do Trójmiasta, Tczewa i Elbląga. To także pierwsze bezpośrednie połączenie dla mieszkańców miejscowości Ulkowy i Różyny w gminie Pszczółki, którzy do tej pory w dojazdach do Pruszcza Gdańskiego mogli liczyć wyłącznie na transport organizowany w ciągu drogi krajowej numer 91 tj. magistrali Gdańsk – Tczew.

Połączenie uruchamiane jest dzięki podpisanej przez spółkę PKS Gdańsk umowie z Marianem Cichon - Starostą Powiatu Gdańskiego, który pozyskał na ten cel finansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych od Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, co było możliwe także dzięki wsparciu ze strony naszej gminy.

Zobacz przebieg nowej linii komunikacyjnej 864 na mapie (kliknij tutaj)

Zobacz rozkład jazdy linii 864 obowiązujący od 1 lutego 2023 r. – rozkład tabelaryczny PDF (kliknij tutaj)

Zobacz rozkład jazdy linii 864 obowiązujący od 1 lutego 2023 r. – odjazdy z każdego przystanku (kliknij tutaj)